Uzly1. Spojky

Ambulantní uzel Slouží ke spojení dvou přibližně stejně tlustých lan. Jelikož je plochý a netlačí užívá se ke spojení dvou konců obvazů.
Škotový uzel Škotový uzel Je vhodný ke spojení dvou různě silných provazů nebo k svázání provazu a cípu plachty. Silnější provaz nebo cíp přehneme v ruce a držíme v levačce, pravou rukou obtočíme a provlékneme tenčí provázek.
Rybářský uzel Rybářský uzel Dobře spojuje tenké a kluzké provázky např. vlasce. Uděláme obyčejný uzel na konci jednoho provázku a jím provlékneme druhý konec. Ten potom zauzlíme kolem prvního provázku.
Dvojité očko Dvojité očko Spojí velmi pevně a plynule dvě lana. Na tenkých provázcích ho jistě každý zvládne lehce, ale na tlustších lanech uděláme nejprve uzel jako v rybářském uzlu, ale druhý konec vedeme podle lana prvního uzlu.

2. Smyčky

Lodní smyčka Lodní smyčka Slouží k připevnění lana ke kůlu. Přes svou jednoduchost je velmi pevná. Velmi snadno se váže i rozvazuje. Uchopíme lano do překřížených rukou a narovnáme je, poté dáme obě smyčky přes sebe, pravou blíž k sobě. Nahodíme smyčku na kůl a dotáhneme.
Dračí smyčka Dračí smyčka Slouží k zajišťování lanem, k vytahování raněného neb se nestahuje. Levá ruka pouze drží lano ve stále stejné poloze, pravá ruka i s volným koncem obtočí lano podle šipky na obrázku a pravá ruka přendá volný konec kolem lana v levačce (při tom na chvíli samozřejmě pustí) a vytáhne ho smyčkou, která ruku obepíná.
Prusíkův uzel Prusíkův uzel Umožňuje stoupat po laně pomocí smyčky z tenčího provazu. Zatížením se utahuje při odlehčnií ho posuneš výš. Jednoduchou smyčku obtočenou kolem lana obtočíme ještě jednou ve stejném směru a znovu provlékneme.
Zkracovačka Zkracovačka Dovoluje plynuje měnit délku lana mezi upevněnými konci. Uděláme nejprve lodní smyčku, tu uchopíme levačkou. Pravou rukou vytvoříme na volném konci ještě jednu smyčku. Prostřední smyčku poté protáhneme oběma krajními a za volné konce smyčku dotáhneme.
Dřevařská smyčka Dřevařská smyčka Je velice výhodná při stahování klád neboť se utahuje vlastním tahem a po povolení se okamžitě rozváže. Její úvaz je jasný z obrázku, jen je třeba nechat volný konec delší aby se nevysmekl!


Vytisknuto z
PS Jitřenka
http://www.psjitrenka.cz

URL stránky je:
http://www.psjitrenka.cz/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=57