Kalendář
leden 2018
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
Na dnešní den není ohlášena žádná událost.
Počítadlo přístupů
Jste návštěvník číslo
Kamery v okolí
Obsah tohoto bloku nyní nelze zobrazit.
Nebylo možné úspěšně načíst jeho obsah.
Doporučujeme zkontrolovat jeho nastavení v administraci bloků.
Dobrovolník

Klíčení
Sněhové informace
Jak rozdělat oheň v přírodě
  Rady a poznatky Příprava ohniště
Nejprve je třeba připravit ohniště tak, aby oheň byl chráněn před větrem a nehrozilo nebezpečí požáru. Nejlépe je využít již hotové ohniště. Připravujeme-li nové, vybereme místo s ohledem na směr a sílu větru. Čím silnější vítr, tím chráněnější místo. Vyrýpneme drn a dáme ho stranou, abychom mohli ohniště zahladit. Ohniště nesmí být moc hluboké, oheň pak špatně hoří. Přítomnost rašeliny, lesní hrabanky nebo starých kořínků stromů zvyšuje nebezpečí požáru, oheň proto raději uděláme jinde. Viděl jsem oheň, který skrytě prodoutnal několik metrů a po dvou dnech se dostal na povrch. Obložení kameny funguje jako vymezení plochy ohniště. Zvláště suchá tráva může přenést oheň v mžiku na velké vzdálenosti. Je-li sníh, který nejde odhrabat, je třeba připravit dostatečně silný dřevěný rošt, aby se oheň neutopil ve vodě.


Jak rozdělat oheňPotřeby k zapálení ohně
K zapálení potřebujeme sirky, zapalovač či nouzové prostředky.  Ve větru pomůže zapálit více sirek najednou. Pokusy křesání pazourkem o kovovou ocílku či rozdělávání ohně třením dřev jsou bez předchozích zkušeností nepoužitelné a jsou jen ztrátou času.Jakousi šanci má snad jen dobrá lupa, pokud svítí slunce dost vysoko. Při nouzovém použití lihu, benzínu či petroleje postupujeme s nejvyšší opatrností.

Materiál na podpal

Na podpal je dobrá suchá tráva,nebo seno Nejlepší jsou suché smrkové větvičky, které pod hustými smrky zůstávají použitelné i dlouho po začátku deště a po něm jako první osychají. Ve vlhku a je-li námraza použijeme třísky nařezané nožem z co nejsušší větve nebo podpalovač s třískami, které jsou ponechány nedoříznuté. Březová kůra opravdu hoří i mírně vlhká, jen bývá problém najít padlý strom právě ve chvíli, kdy kůru potřebujeme. Mimo přírodní materiály je vhodný suchý papír, zapalovač či svíčka, ale i tak potřebujeme chvojí nebo třísky.

Dřevo na topení
Na přikládání jsou ideální suché větve ležící pod stromy. Jehličnaté dřevo rychleji hoří, létají od něj ale uhlíky (smrk, modřín) a je často smolnaté, takže více špiní nádobí (borovice). Odletující uhlíky jsou nebezpečné pro všechny syntetické tkaniny, propálí ve vteřině bundu za několik tisíc korun a v karimatce udělají dutinu až nečekaně velkou. Listnaté dřevo hoří vyrovnaněji, dává větší žár (především tvrdé dřevo), uhlíky od něj nelétají. Je-li po dešti vlhko, je vhodnější rozštípat větší větve, uvnitř je dřevo suché.

Zapálení ohně
Máme-li vše připraveno, můžeme oheň zapálit. Na suchý podpal narovnáme poměrně hustě třísky nebo chvojí a zapálíme z návětrné strany, kde jsme nechali otvor pro přístup k podpalu. Při rozhořívání se do ohně nestrká a přikládá se velmi opatrně, protože malý plamínek snadno zhasne. Větvičky chvojí je nutné předem rozlámat na kousky, jsou-li jen nalomené, teplem se narovnají a začínající oheň udusí. Foukání či vítr při rozhořívání spíše uškodí, je-li příliš silný vítr, musíme oheň zakrýt. Po rozhoření opatrně přikládáme větší suché větve nebo štěpiny rovnané do pyramidy, která se nejsnadněji rozhořívá.

Zahlazení ohniště
Zahlazení ohniště je věcí ohleduplnosti k přírodě. Ohniště (i vyhaslé) vždy důkladně zalijeme vodou. Popel i samotné ohniště musí být spolehlivě prosáklé vodou, včetně okolní hlíny. Stálé ohniště samozřejmě není třeba zahlazovat.

 

 
     
  Publikováno: Čtvrtek, 12.04. 2007 - 00:39:31 Od: marek  
 
Související odkazy
· Více o tématu Rady a poznatky
· Další články od autora marek


Nejčtenější článek na téma Rady a poznatky:
Jaký vybrat spacák

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Rady a poznatky

"Jak rozdělat oheň v přírodě" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

© 2009 všechna práva vyhrazena PS Jitřenka
rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml, a atom.xml