Stavba draka

První draky začali stavět Číňané. Dávali jim vzhled pohádkových bytostí s nejfantastičtějšími tvary a zbarvením. Postavení draka nevyžaduje velkých nákladů. Postačí vám několik špejlí nebo lišt, hedvábný papír a tenký motouz.

Jeho postavení není nákladné ani pracné, při menší zručnosti ho můžete udělat za jedno odpoledne. Dráček může mít tvar čtverce nebo obdélníčku na výšku. Potřebujete následující materiál: lištu nebo špejli o průřezu 2,5 - 4 mm podle velikosti draka.Velikost volíte od 40 do 50 cm délky lišt. Dále potřebujete režnou nit a hedvábný papír na polepení.Ještě si opatříte dobré lepidlo na papír (např.Herkules). Máte-li vše připraveno, můžete začít.

Nejprve přeložte přes sebe dvě stejně dlouhé lišty nebo špejle a svažte nití. Dejte však pozor, aby všechny čtyři konce byly stejně dlouhé. Konce špejlí trochu nařízněte a přes zářezy veďte po celém obvodu režnou nit, přičemž dáte budoucímu psaníčku tvar čtvercový nebo obdélníkový. Hotovou kostru položte na potahový papír naměřte si jej a na každé straně přidejte asi 1cm přes okraj.V rozích sestřihněte papír tak, jak vidíte na obrázku. Postupně natřete lepidlem přesahující okraj papíru, přehněte přes režnou nit a dobře přilepte.

Ze zbytku potahového papíru nastříháte 10 až 15 malých obdélníčků asi 5x10cm. Ty pak složte podle obrázku a navažte ve středech do smyčky na režnou nit asi 10 až 15 cm od sebe. Zhotovíte tak ocas, na jehož konci připevníte ještě střapec ze svinutého papíru na jedné straně nastříhaného, by vznikly třásně.

Na potaženého draka přivažte závěs, který je přichycen ve třech bodech a to na horním okraji a ve středu. Na spodní rohy psaníčka připevněte režnou nit asi 30 cm dlouhou a do jejího středu přivažte hotový ohon. Délka ocasu se řídí velikostí draka a rychlostí větru. (průměrně 2m).

Tím je vlastní stavba psaníčka ukončena a zbývá ještě jeho vyvážení. Spusťte draka volně na závěsu nad vodorovnou plochou, třeba nad stolem a pohybujte vypouštěcí šňůrou po závěsu až psaníčko svírá se stolem úhel 25-30°. Na správném umístění pouštěcí šňůry závisí dobré letové vlastnosti draka.

A na závěr pro ty zručnější další tvary draka. 

TOP