Lana a provazy
Lana a provazy mají tisíceré využití od svazování stavebních spojů po výrobu knotů do svíček, od slaňování skalní stěny po výrobu ok a sítí. Mezi tradiční materiálny na lana patří konopí, kokosové vlákno, manilské konopí, sisal a jeden další druh agáve. Lano se dá vyrobit z jakéhokoliv poddajného vláknitého materiálu, který tvoří dostatečně dlouhé a silné prameny. Mnoho moderních lan je vyrobeno z nylonu a jiných umělých vláken. Jejich výhodou je velká pevnost, lehkost, odolnost proti vodě, hmyzu a hnilobě. Nylonové lano by však při výběru výstroje nemělo být automatickou volbou. Nevýhodou nylonu je, že se může při vystavení horku roztavit - a třením se lano zahřívá. Také klouže, když je mokré. I když má velkou pevnost v tahu, nylon má tendenci praskat, když je napnut přes hranu - a nemusí to být příliš ostrá hrana.
Druhy lan
U typu kermantel (a) je jádro pramenů obaleno pláštěm. Jednodušeji se s ním zachází, kromě situací, kdy je mokré nebo namrzlé, ale není tak pevné jako pletené lano. Pokud je přeříznuto, může se rozmotat. Tradiční pletené lano (b) je tvořeno třemi prameny vláken spletenými dohromady. Pokud jedno praskne, ostatní mohou vydržet.
Výběr lana
Zvolte typ, tloušťku a délku lana, které ponesete s sebou, podle nároků, jaké na ně budete klást. Nylon bude výhodnější do velmi vlhkého podnebí a tehdy, když je rozhodující váha, ale pamatujte na jeho nedostatky. S lanem o tloušťce 7 mm a méně se obtížně zachází. Pro úvazy, házení a horolezectví se obvykle doporučuje lano silné asi 9 - 10 mm. Může se používat k zajišťování a lezení, pokud se používají jen jistící a slaňovací techniky - na ručkování a šplhání není dost tlusté. Délka, kterou lze nést bez velké námahy, je asi 30 - 40 m. Horolezecké lano musí být pružné, aby část nárazu absorbovalo, a tím nevystavovalo padající osobu jeho plné síle. Podívejte se, jestli je schváleno horolezeckými organizacemi. V ČR se používá mezinárodní norma UIAA.
Péče o lano
Lano by mělo být chráněno před zbytečným vystavováním vlhku, intenzivnímu slunečnímu světlu a (v přírodních vláken) napadení hlodavci a hmyzem. Ovinutí konce lana zabrání roztřepení. Aby se lano nezamotalo, skladujte ho a noste svinuté. Snadněji se s ním bude zacházet a odvíjet ho, když bude zapotřebí. Lano je cenný kus výstroje. Možná, že mu budete muset svěřit svůj život. Snažte se jak je jen možné, aby bylo uchováno v dobrém stavu.
Jednoduché svinutí
Sviňte lano do smyček o průměru 35 - 45 cm a každou smyčku umístěte vedle ostatních tak, aby se nekroutily a nemotaly. Na obou koncích ponechte volný kus k ovázání (1). Jeden konec (a) ohněte zpět podél svazku a druhým koncem ho omotejte (b) (2). Konec, kterým omotáváte, prostrčte smyčkou (c) a zatažením (a) ho zajistěte (3). Svažte konce ambulančním uzlem - bude popsán později (4)
Ovinování lan
Konec lana musí být nějak zabezpečen, aby se nerozpletl. Aby se prameny neroztřepily, oviňte konce lana provázkem. Aby mělo dobré ovinutí smysl MUSÍ být utažené a úhledné. Pokud je nedostatečně stažené, uvolní se nebo odpadne. U velmi tlustých lan je dobré ovinování obtížné a z velmi tenkých často sklouzává. Schopnost udělat vhodné ovinutí pro konkrétní tloušťku získáte zkušeností. Techniku ovinování použijte k vytvoření pohodlného úchytu na rukojeti seker a parangů, nebo v silnější podobě k nahrazení rukojeti nože.