Přístřešky a přespání venku

e důležité si uvědomit, že volné táboření v přírodě je u nás zakázáno. Přenocovat bez povolení mimo veřejné tábořiště proto smíme pouze nouzově, jednorázově. Nejlepší pro nocování je rovné, suché, travnaté místo, chráněné proti větru. V blízkosti by měl být zdroj pitné vody. Je dobré být blízko lesa (dříví na topení, chvojí na noc pod sebe, atd.). V údolí bývají noci chladné, o pár metrů výš na kopci je tepleji. Při putování je důležité začít hledat vhodné tábořiště minimálně tři hodiny před setměním. Proti dešti se chráníme stanem nebo přístřeškem. Nebalíme se do igelitu - zapařili bychom se a zpotili se. Improvizovaný útulek proti nepřízni počasí se nazývá bivak. K jeho zbudování nám musí posloužit to, co máme po ruce - kus plachty (celty), igelit, větve, chvojí. Přespat pohodlně pod širákem (tj. pod širým nebem) není tak složité ani obtížné, jak by se zdálo. Musíme vybrat suché místo, nejlépe chráněné přírodní terénní vlnou, kládami apod. Připravíme si lůžko ze suché trávy, slámy nebo drobných větviček. Pak můžeme použít stanový dílec, spací pytel nebo bivakový vak (dva obdélníky z celtoviny o rozměrech 200 x 80 cm na třech stranách sešité). Zde je pár tipů pro bivak a přístřešky.

 

Přístřešek ve skálách pod převisem Dobrý přístřešek ve skálách pod převisem. Navíc velmi jednoduchý na stavbu. Potřebuješ jenom pružný klacek k přitisknutí plachty ke skále a kolíky na uchycení spodní části.
Přístřešek vytvořený pomocí Velmi často využitelný přístřešek vytvořený pomocí klády nebo vyvráceného kmene. Druhou stranu je dobré vypnout provázkem. Lesní bestseller.
Je možno přespat i v zaplachtované kupce sena Je možno přespat i v zaplachtované kupce sena. Není to sice moc pohodlné, ale lepší než drátem do oka. Pozor hlavu nech venku ať se neudusíš.
Přístřešek z chvojí Přístřešek z chvojí - konstrukci svaž provázky, větve klaď hustě, začni spodní řadou, vyšší řada ať ji trochu překrývá. Je to trochu náročnější na čas zato velmi pohodlné.
Stan z jedné celty Stan z jedné celty. Ke stromu nebo klacku vypni plachtu tímto způsobem a přikolíkuj. Dneska lze s úspěchem použít i pončo.
Úkryt pod lodí Úkryt pod lodí. Na vodě často jediné na co máte čas nebo materiál.
Hrobeček Hrobeček z celty. No comment.
Přístřešek ve skálách pod převisem - verzeII Lepší verze prvního přístřešku. Buduje se i jako závětří

 

TOP