Kalendář
listopad 2018
  1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
Na dnešní den není ohlášena žádná událost.
Počítadlo přístupů
Jste návštěvník číslo
Kamery v okolí
Obsah tohoto bloku nyní nelze zobrazit.
Nebylo možné úspěšně načíst jeho obsah.
Doporučujeme zkontrolovat jeho nastavení v administraci bloků.
Dobrovolník

Klíčení
Sněhové informace

Uzly1. Spojky

Ambulantní uzel Slouží ke spojení dvou přibližně stejně tlustých lan. Jelikož je plochý a netlačí užívá se ke spojení dvou konců obvazů.
Škotový uzel Škotový uzel Je vhodný ke spojení dvou různě silných provazů nebo k svázání provazu a cípu plachty. Silnější provaz nebo cíp přehneme v ruce a držíme v levačce, pravou rukou obtočíme a provlékneme tenčí provázek.
Rybářský uzel Rybářský uzel Dobře spojuje tenké a kluzké provázky např. vlasce. Uděláme obyčejný uzel na konci jednoho provázku a jím provlékneme druhý konec. Ten potom zauzlíme kolem prvního provázku.
Dvojité očko Dvojité očko Spojí velmi pevně a plynule dvě lana. Na tenkých provázcích ho jistě každý zvládne lehce, ale na tlustších lanech uděláme nejprve uzel jako v rybářském uzlu, ale druhý konec vedeme podle lana prvního uzlu.

2. Smyčky

Lodní smyčka Lodní smyčka Slouží k připevnění lana ke kůlu. Přes svou jednoduchost je velmi pevná. Velmi snadno se váže i rozvazuje. Uchopíme lano do překřížených rukou a narovnáme je, poté dáme obě smyčky přes sebe, pravou blíž k sobě. Nahodíme smyčku na kůl a dotáhneme.
Dračí smyčka Dračí smyčka Slouží k zajišťování lanem, k vytahování raněného neb se nestahuje. Levá ruka pouze drží lano ve stále stejné poloze, pravá ruka i s volným koncem obtočí lano podle šipky na obrázku a pravá ruka přendá volný konec kolem lana v levačce (při tom na chvíli samozřejmě pustí) a vytáhne ho smyčkou, která ruku obepíná.
Prusíkův uzel Prusíkův uzel Umožňuje stoupat po laně pomocí smyčky z tenčího provazu. Zatížením se utahuje při odlehčnií ho posuneš výš. Jednoduchou smyčku obtočenou kolem lana obtočíme ještě jednou ve stejném směru a znovu provlékneme.
Zkracovačka Zkracovačka Dovoluje plynuje měnit délku lana mezi upevněnými konci. Uděláme nejprve lodní smyčku, tu uchopíme levačkou. Pravou rukou vytvoříme na volném konci ještě jednu smyčku. Prostřední smyčku poté protáhneme oběma krajními a za volné konce smyčku dotáhneme.
Dřevařská smyčka Dřevařská smyčka Je velice výhodná při stahování klád neboť se utahuje vlastním tahem a po povolení se okamžitě rozváže. Její úvaz je jasný z obrázku, jen je třeba nechat volný konec delší aby se nevysmekl!


Copyright © PS Jitřenka, Všechny práva vyhrazena.
Publikováno: 05-čen-2007
(2177 čtenářů)


[ Zpět ]
Tisk stránky

Vytistknout stránku
Fotogalerie

Sponzoři PS Jitřenka
Uživatel
 
Zaregistrovat
Zapomenuté heslo

Ochranný kód: Bezpečnostní kód
Ochranný kód:
 
Členové:
Nové dnes: 0
Nové včera: 0
Čekajíci uživatel(é): 0
Spolu členů: 77
Nejnovější : auroranx16

Nejvíc Online:
Host(ů): 1,210
Člen(ů): 1
Spolu: 1,211

Online statistiky:
Host(ů): 184
Člen(ů): 0
Spolu: 184
Videogalerie

Nejprohlíženější video Hod
Hod míčkem

Poslední video Hod
Hod míčkem

Nejlépe hodnocené video Domorodci
Domorodci


© 2009 všechna práva vyhrazena PS Jitřenka
rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml, a atom.xml