Jaký vybrat spacák

Jaký spacák je ten ideální? V následujícím článku vám pomůžeme najít na tuto otázku odpověď.
Spali jste někdy venku ve stanu nebo pod širákem? Vzpomínáte, že vám celou noc byla pořádná zima? Starý nebo špatně vybraný spacák může dokonale otrávit vaše cenné chvíle odpočinku! Proto si před koupí nového spacáku nejprve zodpovězme několik základních otázek!

Jaký spacák je ideální právě pro Vás?

Před koupí nového spacáku si odpovězte na pád důležitých otázek :
Jaký typ spacáku potřebuji?

Spacáky rozlišujeme na dva základní druhy.

Klasický spacák :

Má obdélníkový tvar a nejčastěji i zip ze dvou stran, takže se v případě potřeby dá rozložit na deku. Tento pytel stačí na přespání ve stanu v letních nocích, ale v náročnějších podmínkách již příliš nevyhovuje. Nejde totiž zpravidla dopnout i v horní části.

Spací pytel Mumie :

Jeho izolační schopnosti jsou lepší. Je totiž možné stáhnout horní část spacáku kolem hlavy a tak zamezit úniku tepla. Avšak to, jak bude spacák izolovat, záleží ještě na mnoha dalších vlastnostech. 
Jaká výplň je pro můj spacák ideální?

Syntetická dutá vlákna

Dnes se nejčastěji používají právě tyto materiály. Existuje mnoho druhů syntetických materiálů, ale důležité je především to, jak vypadá průřez vlákna. Jedno vlákno je obvykle tvořeno mřížkou z 3 a více jednotlivých dutých trubiček neboli kapilár. Obecně platí, že čím více těchto kapilár vlákno obsahuje, tím lepší jsou jeho izolační schopnosti.

Životnost spacáků samozřejmě velmi záleží na tom, jak často se používají, ale také na tom, jak jsou uloženy. Pokud jsou stále stlačeny v obalu, duté vlákno se narušuje a zhoršují se jeho vlastnosti. Proto je dobré mít spacák buď někde pověšený, nebo velmi volně složený.

Výhody:

nenabírají příliš vlhkost
poměrně rychle vysychají
izolují i když navlhnou

Nevýhody:

jsou těžší než péřové
životnost asi 4 roky

Prachové peří

I přestože syntetické materiály se dnes používají nejčastěji, stále platí, že do nejteplejších spacáků se používá jako výplň prachové peří. Pokud však budete uvažovat o koupi takového pytle, je opět třeba nejprve zvážit, v jakých podmínkách ho budete používat. Pokud ho budete používat ve vlhkém prostředí, tak tento materiál rychle ztratí své vlastnosti. Peří se lepí a již netvoří tak dobrou tepelně izolační ochranu.

Výhody:

jsou lehčí
nové mají lepší tepelně izolační vlastnosti

Nevýhody:

nasávají snadno vlhkost
životnost asi 2 roky

Jaké rozměry spacáku zvolit?

Ve spacím pytli byste se neměli cítit příliš stísnění. Spacák by Vás neměl nikde svírat nebo pevně obepínat. Na takových místech se totiž izolační vrstva stlačí a vytvoří se zde takzvaný tepelný most. Proto bychom se při výběru nového spacáku neměli řídit někdy používaným pravidlem, že spacák má být přesně tak velký, jaká je naše výška. Pytel by kolem nás měl být volně uložený, což v praxi znamená, že je lepší koupit spacák raději o trochu větší než menší. I když to samozřejmě bude znamenat, že náš spacák bude o ty centimetry navíc těžší a objemnější.

Na druhou stranu, žádný spacák nás sám o sobě nezahřívá, ale pouze nás tepelně izoluje. Jako jakési „topení“ naopak funguje naše tělo. Právě ono vyhřívá prostor spacáku. Proto je jasné, že je zbytečné kupovat například ženě měřící 160 cm spacák dlouhý třeba 220 cm.

A co váha spacáku?

Váha spacáku je samozřejmě dalším významným kritériem při našem výběru. Vždyť právě námi vybraný spacák budeme nosit. A to na různě schůdných (někdy i neschůdných) cestách.

Váha samozřejmě záleží na množství použitého izolačního materiálu. Obecně tedy platí, že čím více výplně je použito, tím teplejší, ale žel i těžší bude náš spacák.

Pokud však potřebujeme lehký a poměrně teplý spacák, i tehdy můžeme najít řešení . Je totiž možné koupit spacák, kde je použit materiál s lepšími izolačními vlastnostmi. Takový spacák pak může být samozřejmě lehčí, ale zároveň i dražší.

 
   

 

TOP